Pogosto se torej vprašamo, kakšen učinek ima termalna voda na nas. Zanjo je značilno, da ima mehanični, termični pa tudi kemični učinek. Osnovni mehanični učinek predstavlja vzgon. Telo navidezno torej izgubi težo, s čimer pa je seveda omogočeno precej lažje gibanje sklepov. Mehanično lahko učinkuje tudi tako imenovani hidrostatski pritisk vode. ta deluje na vse telesne votline, prav tako na krvne žile.
Kemični učinek termalne vode pa je predvsem odvisen od same kemične sestave mineralne vode. Klinično pa je seveda takšen učinek precej manj pomemben. Termični učinek termalne vode se kaže v draženju termo receptorjev v koži, v manjši bolečini, povečanem pretoku in še bi lahko naštevali.
Kazalo:
Otroci in termalna voda
Toplice Slovenija že dolgo niso zgolj mesto, kjer se zdravijo starejše osebe ali osebe po bolezni ali kakšni poškodbi. Nad bazeni, ki so napolnjeni s termalno vodo, se navdušujejo tudi otroci. Še več: tudi za malčke je terapija v vodi zelo sprejemljiva, zabavna in seveda bistveno drugačna v primerjavi z drugimi terapevtskimi postopki.
Otroci v bazenih s termalno vodo pri terapiji lahko še boljše sodelujejo, zato se lahko pričakujejo tudi boljši rezultati. Vsekakor je termalna voda tudi nepogrešljiva tudi v rehabilitaciji oseb z vnetnimi revmatskimi boleznimi, ker je namreč voda pogosto edini medij, ki takšnim bolnikom lahko zagotavlja gibanje. Zmanjšuje namreč bolečino, prav tako tudi samo okorelost gibov.
Oblike uporabe termalne vode
Termalna voda se poleg kopanja lahko uporablja še v drugih oblikah. Uporablja se na primer za pitje ali pa za inhalacije. Kljub temu je slednja uporaba precej manj razširjena kot pa hidrogimnastika v termalni vodi.
Nadvse priljubljene so kopeli s termalno vodo. Tej vodi so lahko dodana še različna zelišča.