Med pacienti granulom praviloma pomeni kakršno koli vnetje zobnega živca, ki zahteva koreninsko zobno zdravljenje. Strokovnjaki oziroma zobozdravniki pa takšen pojav v ustni votlini označujejo kot napredovano vnetje zobnega živca, ki se ga preko odprte korenine. Torej gre za vnetje obzobnega tkiva.
Lokacija omenjene težave v ustni votlini je najpogosteje na vrhu korenine. Prav tako se lahko nahaja kjer koli ob njeni dolžini. Sestavljen pa je iz vnetnih celic, ki se borijo proti bakterijam. Te so torej povzročiteljice vnetja. Veste, kdaj se pravzaprav soočate s tovrstno težavo? So vam simptomi granuloma znani?
Kazalo:
Prvi znaki granuloma so navadno neopazni
Prvi znaki oziroma simptomi granuloma so praviloma precej neopazni. Morda se kažejo zgolj v rahlem ščemenju ali pa samo v zelo blagi bolečini v dlesni. Slednje nakazuje vnetni proces. Lahko opazite tudi slab zadah, postopno temnjenje zoba, manjšo oteklino ali občutljivost zobu ob grizenju.
Seveda se granulom lahko pojavi tudi zaradi drugih razlogov, na primer zaradi obrabljene stare plombe. Prav tako zaradi počene zobne krone ali pa zaradi dotrajane proteze. Pri nekaterih se zobna težava te vrste pojavi tudi zaradi prejšnjega zdravljenja zobnega živca, ki je bilo neuspešno.
Pravilna diagnoza in primerno zdravljenje
Pomembno je torej, da veste, kateri so ključni simptomi za granulom in ko jih opazite pri sebi, je ključno, da čim prej obiščete zobozdravnika. Ta bo ugotovil pravilno diagnozo in izvedel primerno zdravljenje.
Zobozdravniki lahko s pomočjo sodobnih postopkov pogosto zelo uspešno pozdravijo vnetje zobnega živca in preprečujejo ali pa povsem pozdravijo granulom.
Iz iste kategorije:
- Kaj vse povzroča težave pri psih?
- Zakaj so potrebni redni očesni pregledi?
- Uporaba konopljinega izolata
- Kako ugotovimo, če potrebujemo pomoč psihoterapevta?
- Kaj je konopljina smola in pri čem vam lahko pomaga?
- Liposukcija je vrsta kozmetičnega postopka za odstranjevanje maščob
- Za temeljito odstranjevanje zobnih oblog