V današnjem članku bomo spregovorili o SSL certifikatih – kaj so in zakaj jih potrebujemo. Najprej bomo na kratko opisali tudi domene in gostovanje. Še več koristnih informacij pa najdete na Vortex.si.
Kazalo:
Domena
Kaj je domena? To je spletni naslov, preko katerega lahko dostopamo do spletne strani. Domena je sestavljena iz dveh delov, ki sta ločena s piko. Pred piko se nahaja ime domene, za piko pa domenska končnica. Pri registraciji domene lahko izberete katero koli ime domene, ki je dolgo do 63 znakov, seveda le v primeru, da ime še ni zasedeno.
Prav tako morate izbrati tudi domensko končnico. Pri tem naj omenimo, da poznamo generične (.com, .net, .org., .info, …) in nacionalne domenske končnice (.si, .de, .au, .eu, …) ter tematske (.life, .top, .center, .studio, …). Registracija domene se opravi pri registrarju, in sicer kar preko njegove spletne strani.
Spletno gostovanje
Spletno gostovanje je storitev, s katero se omogoči, da spletna stran gostuje na določenem strežniku. Tako obstajajo različni ponudniki gostovanj, ki imajo svoje strežnike, ki so ves čas povezani z internetom. Na teh strežnikih so nameščene različne datoteke in podatkovne baze posameznih spletnih strani.
Poznamo različne vrste gostovanj, med njimi naj omenimo deljeno gostovanje, VPS gostovanje, reseller gostovanje, namensko gostovanje in podobno. Svetujemo vam, da se izogibate brezplačnim ponudnikom gostovanj, saj bo v tem primeru vaša stran polna reklamnih pasic, poleg tega pa bo lahko tudi kadarkoli izbrisana.
SSL certifikati
Brskanje po spletu je zabavno le takrat, kadar se pri tem počutimo varni. Tudi takrat, ko moramo zaupati svoje osebne podatke ali številko bančne kartice. Zagotovo ste tudi vi že zašli na spletno stran, kateri se je že od daleč videlo, da ji ni za zaupati. Zaradi večje varnosti imate tako na voljo SSL certifikate, ki pri uporabnikih vzbujajo večje zaupanje v določeno spletno stran. SSL certifikate lahko namestimo na kakršno koli vrsto spletne strani.
Kaj sploh so SSL certifikati? Če precej poenostavimo, lahko zapišemo takole: SSL certifikat šifrira vse podatke, ki potekajo med spletno stranjo in uporabnikom spletne strani. Podatki se dešifrirajo pri končnem prejemniku. Spletna stran s SSL certifikatom je dosegljiva le preko zavarovane povezave, to pa zagotavlja varno povezovanje in povsem varen prenos različnih podatkov. Največkrat se SSL certifikati uporabljajo pri spletnih trgovinah in večjih socialnih omrežjih. Prepoznamo jih po majhni ikoni s ključavnico, ki se nahaja na levi strani okenca za vpisovanje URL naslova.