Ste vedeli, da z običajno zobno ščetko lahko očistite samo tri od petih površin zoba? Če torej želite odstraniti še obloge z drugih površin, to je medzobnih prostorov, lahko to storite le z uporabo posebnih pripomočkov, ki jih imenujemo medzobne ščetke.
Seveda se v nadaljevanju sprašujete, ali je torej uporaba medzobnih ščetk nujna. Tovrstni pripomočki za čiščenje zob so zasnovani tako, da lahko optimalno zapolnijo medzobni prostor ter mehansko odstranijo plak. Zobje so v medzobnih prostorih na določenih mestih ledvičasto oblikovani. V primerjavi z interdentalnimi ščetkami nitka tega dela ne zmore doseči.
Kazalo:
Življenjska doba medzobne ali interdentalne ščetke
Na sploh velja, da se interdentalne ščetke lahko uporabijo večkrat in jih ni potrebno zavreči po prvi uporabi. Ko se izrabijo, pa jih lahko ustrezno zavržemo. Najbolj fino zasnovane so zelo tanke z izjemno učinkovitostjo pa tudi s čvrstostjo ozkih medzobnih prostorov. Ker imajo takšne ščetke zelo močna žična jedra, je ščetka trpežna in kot takšna lahko izjemno dolgo uporabna.
Medzobne ščetke svojo obliko ohranjajo tudi, če so pri čiščenju izpostavljene nekoliko bolj močnim pritiskom.
Pravilno čiščenje z interdentalnimi ščetkami
Takšno vrsto ščetke za zobe v medzobni prostor uvedemo s silo, kot bi pisali s svinčnikom. Če na notranji strani začutimo kakšen odpor, moramo vrh žice nagniti proti grizni ploskvi zoba ter nadaljevati pot z isto silo.
Neredko je v zobnem prostoru prisotna obloga ali pa zobni kamen, ki ju moramo očistiti pri zobozdravniku ali pri ustnem higieniku. Za čiščenje zadnjih zob pa je potrebno ščetko ukriviti preko prsta. Po uporabi je ni treba ravnati nazaj. Za čiščenje sprednjih zob se lahko uporabi druga, ravna ščetka.
Vrste medzobnih ščetk
Pri izbiri nove medzobne ščetke bodite pozorni predvsem na kakovost in več drugih dejavnikov, ki lahko učinkovito vplivajo na preprostost uporabe. Nosilna žica vlaken, ki jej prevlečena s plastiko, je na primer bolj prijetna za uporabo, ker s ščetko pogosto čistimo v področjih zobnih vratov, ki so seveda lahko tudi razgaljeni.
Novejše generacije interdentalnih ščetk pa so zasnovane tako, da je njihova ščetka vlita v držalo iz silikona. Ta je mehkejši, bolj prožen, posledično je takšen pripomoček za zobe precej dlje uporaben.
Kako kupiti zobno ščetko
Poleg omenjenih medzobnih ščetk pa morate seveda pri sebi imeti tudi primerno zobno ščetko, po potrebi tudi nitko. Če ste pred nakupom nove ščetke za zobe in ne veste, kako kupiti zobno ščetko, vam v nadaljevanju podajamo nekaj izjemno koristnih nasvetov.
Mehkost zobne ščetke
Na trgu so na voljo ščetke z najrazličnejšimi mehkobami. Kako mehka je, lahko preverite na embalaži izdelka. Nekatere med njimi imajo takšen podatek tudi na svojem ročaju. Mehkoba vlaken je pravzaprav povsem individualna izbira. Na tovrstno lastnost pa predvsem vplivajo kakovost vlaken, razmerje med številom snopov na površini glave, število vlaken, razmik med snopi in dolžina vlaken.
Zelo mehke zobne ščetke imajo na primer oznako super-soft. Tako zasnovan zobni pripomoček za čiščenje ima lahko tudi do 3960 ščetin. Na voljo so tudi ultra-soft in mega-soft. Za slednje velja, da imajo lahko tudi do 12000 ščetin. Najpogosteje se uporabljajo po oralno-kirurških posegih, prav tako pri zelo občutljivih dlesnih zaradi akutnega vnetja.
Specializirane zobne ščetke
Kako kupiti zobno ščetko, se je dobro vprašati tudi tedaj, ko boste tovrstni izdelek uporabljali za čiščenje protetičnih del na implantatih. Za takšne primerne so na voljo specializirane zobne ščetke, in to v najrazličnejših oblikah. Izbirate lahko med tankimi s kupolasto prirezanimi ali pa koničasto prirezanimi vlakni. Prav tako je na razpolago posebna zobna ščetka za čiščenje težje dostopnih mest ob implantatih oziroma zobnih vsadkih.
V tem primeru je vrat ščetke nekoliko dodatno upognjen, da lahko sploh doseže podvisna mesta. Glede na samo potrebo pa vrat lahko še sami preprosto dodatno upognemo.
Kako izbrati zobno ščetko za otroke
Pri tako široki ponudbi zobnih ščetk za najmlajše družinske člane se kar težko odločite za izbiro za svojega otroka. Najpomembneje je, da izberete takšno, ki bo ustrezala starosti malčka. Dejstvo pa je, da je potrebno ščetkanje v vsakdan vašega malega junaka vključiti že od malih nog, in to še preden mu zrastejo prvi zobki. Slednje pomeni, da lahko že od rojstva dalje kar s prstom obrišete morebitne madeže na dlesnih dojenčka. To ne bo pomagalo samo dlesnim, temveč obenem tudi pripravi vašega otroka na prvo izkušnjo s ščetkanjem zob.
Iz iste kategorije:
- Kaj je granulom in zakaj najpogosteje prihaja do tega pojava?
- Kaj je konopljina smola in pri čem vam lahko pomaga?
- Liposukcija je vrsta kozmetičnega postopka za odstranjevanje maščob
- Kako ugotovimo, če potrebujemo pomoč psihoterapevta?
- Zakaj so potrebni redni očesni pregledi?
- Kako najti najboljšega psihoterapevta?
- Mentalna motnja s hitrimi spremembami počutja